چه کسانی می توانند خودرو وارد کنند؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، سید رضا فاطمی امین در خصوص واردات خودرو و نگرانی از انحصار احتمالی در این حوزه و مقررات وزارت حراست در این زمینه گفت: آیین نامه واردات خودرو منتشر شده است.

به گزارش ایلانا فاطمی، امین گفت: علاقه مندان به واردات خودرو می توانند درخواست دهند و وارد فرآیند شوند.

فاطمی امین در خصوص اینکه آیا استیضاح او با توجه به تغییر داستانش منتفی است، گفت: خیر، برگزاری جلسه استیضاح دور از ذهن نیست، سه شنبه هفته آینده برگزار می شود و امیدواریم نمایندگان راضی باشند. با پاسخ هایی که می دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برخی از نمایندگان وزارت صمت خواستار ورود به موضوع استیضاح هستند، گفت: حالا آنها را کنار بگذاریم.

سید رضا فاطمی امین در خصوص واردات خودرو و نگرانی از انحصاری که ممکن است در این زمینه ایجاد شود و مقررات وزارت حراست در این زمینه گفت: آیین نامه واردات خودرو منتشر شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه انحصار واردات خودرو از ابتدا منتفی بود، ادامه داد: حالا چرا نگران انحصار در بازار خودرو هستیم؟ این به این دلیل است که می ترسیم چند نفر سود زیادی به دست آورند، بنابراین معمولاً چنین مشکلی منتفی است.

از طرفی آیین نامه مشخص است و می گوید خودروهایی که عرضه می شوند باید در بورس کالا عرضه شوند. در این مورد، ما به دنبال یک سود خاص هستیم. در صورتی که سود واردکننده بیشتر از سود مورد انتظار باشد، مابقی در قالب سود بازرگانی به دولت بازگردانده می شود. در واقع در واردات خودرو رانت خاصی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: هرکسی که علاقه مند به واردات خودرو باشد می تواند اقدام کند و وارد فرآیند شود، یعنی هیچ مزیت خاصی برای واردات وجود ندارد و محدودیتی جز محدودیت فنی در هنگام درخواست برای «واردات خودرو» وجود ندارد، بنابراین نه استخدام ایجاد می شود.