چگونه لولا داسیلوا “حامی فلسطین” رئیس جمهور برزیل شد؟ – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


خبرگزاری مهر، گروه بین بین المللی: پس از هفته ها رقابت انتخاباتی در برزیل، سرانجام سرنوشت ریاست جمهوری این کشور برای چهار سال آینده مشخص شد.

پس از شمارش آرا در دور دوم انتخابات در این کشور آمریکای لاتین، رئیس جمهور سابق لولا داسیلوا و چپ دست این کشور توانست با کسب ۵۰.۹ درصد آرا به عنوان رئیس جمهور بعدی برزیل انتخاب شود. “زئیر بولسونارو» رئیس‌جمهور تندرو کنونی همچنین اولین رئیس‌جمهور برزیل شد که نتوانست در انتخابات ریاست‌جمهوری برای دور دوم پیروز شود و ۴۹.۱ درصد آرا را به دست آورد.

چگونه لولا داسیلوا

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل روز یکشنبه ۹ نوامبر و دور اول در ۱۱ اکتبر برگزار شد. در در حین داسیلوا در دور اول ۴۶.۵ درصد آرا را به دست آورد بولسونارو او با ۴۴.۸ درصد پیش بود.

لازم به ذکر است که داسیلوا که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئیس جمهور برزیل بود، قصد داشت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ نیز شرکت کند. بر اساس او می توانست به راحتی در انتخابات پیروز شود، اما این محکومیت مانع از شرکت او در انتخابات شد. رئیس جمهور سابق برزیل زودتر وی اعلام کرد که در پس حکم محکومیت وی به اتهام فساد، اهداف سیاسی وجود دارد، زیرا با این پرونده جناح راست قصد داشت از بازگشت او به سیاست جلوگیری کند.

چرا دولت بولسونارو فقط یک دوره دوام آورد؟

انتخابات برزیل در حالی برگزار شد که مردم آن کشور در سال های اخیر با مشکلات زیادی مواجه بوده اند آه تو دارند می جنگند. بنابراین مردم برزیل راهی برای رهایی از بحران های چندوجهی و پیچیده، تغییر مرد اول کشور دیدند.

بر اساس نیویورک تایمز گزارش می دهد: «در دهه گذشته، برزیل از یک بحران به بحران دیگر رفته است: تخریب محیط زیست، رکود اقتصادی، استیضاح یک رئیس جمهور، زندانی شدن دو رئیس جمهور، و یک بیماری همه گیر (کرونا) که افراد بیشتری را تحت تأثیر قرار داده است. بیش از هر جای دیگری در جهان “ایالات متحده باعث مرگ مردم شد.”

لازم به ذکر است که اپیدمی کرونا جان بیش از ۱.۶ میلیون نفر را در کشورهای آمریکای لاتین گرفته است که از این تعداد بیش از ۶۶۰ هزار نفر در برزیل جان خود را از دست داده اند.

این گزارش ادامه می‌دهد: «رئیس‌جمهور فعلی، ژایر بولسونارو، یک پوپولیست راست افراطی است که دوره اول او به دلیل آشفتگی و حملات مداوم به سیستم انتخاباتی قابل توجه بود. او خشم در داخل و نگرانی در خارج از کشور را به خاطر سیاست‌هایی که جنگل‌زدایی در جنگل‌های بارانی آمازون را تسریع کرده است، به دلیل استقبال از واکسن‌های اثبات‌نشده کووید-۱۹ و حملات کوبنده‌اش به رقبای سیاسی، قضات، روزنامه‌نگاران و متخصصان بهداشت برانگیخته است. »

از این رو چندی پیش ده ها هزار شهروند برزیلی با برپایی تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور به ادامه ریاست جمهوری اعتراض کردند. بولسونارو اعلام کرد و درخواست استعفا داد. بزرگترین تجمعات اعتراضی در ریودوژانیرو ژانیرو، سبز پائولو و برزیل و با دعوت جامعهبولسونارو بیرون بروید» احزاب چپ و اتحادیه های کارگری برگزار کردند.

چگونه لولا داسیلوا

“موج صورتی” در آمریکای لاتین

اگرچه چپ در انتخابات کاستاریکا در اوایل سال جاری شکست خورد، اما پیروزی‌های اخیر انتخاباتی در کلمبیا، شیلی، هندوراس، پرو و ​​بولیوی از این ادعا حمایت می‌کند که آمریکای لاتین در مسیر خود به سمت «چرخش به چپ» یا «موج صورتی» است. ، مربوط به این است. معمایی که قبل از شروع همه گیری در مکزیک، پاناما و آرژانتین آغاز شد و با پیروزی لولا در برزیل تکمیل شد.

چگونه لولا داسیلوا

در رابطه با عوامل محبوبیت چپ باید به این نکته اشاره کرد که برخی از این دلایل ناشی از سوء مدیریت دولت های راست در بحران کرونا است. بلند می شود که یکی از عوامل اصلی تغییر جهت جریان سیاسی در آمریکای لاتین است.

علاوه بر این، فقر و بیکاری که این سوء مدیریت در کشورهای آمریکای جنوبی و سراسر جهان ایجاد کرده است، رأی دهندگان را به حمایت از نامزدهایی سوق داده است که وعده دولت بزرگ و هزینه های اجتماعی بیشتر را می دهند.

شکست پوپولیسم به دلیل عملکرد ضعیف پوپولیست های راست گرا در طول یک دهه حکومت در کشورهای آمریکای لاتین دلیل دیگری برای احیای مجدد چپ در این منطقه است. نمونه بارز پوپولیسم شکست خورده را می توان در برزیل و السالوادور دید.

بولسونارو و نجیب بوکله روسای جمهور این دو کشور که با شعار دولت های خود را اعلام کردند اخلاقی و مبارزه با فساد آنها اکنون درگیر چندین رسوایی بزرگ سیاسی و اقتصادی هستند و به دلیل نابرابری و فقر گسترده، حمله به نهادهای دموکراتیک و نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار می گیرند.

رویکرد داسیلوا؛ حمایت کامل از فلسطین تا زمانی که روابط برزیل و واشنگتن بررسی شود

بسیاری از ناظران تاریخ رفتار داسیلوا در قبال فلسطین و رژیم صهیونیستی بر این باورند که وی در دوره جدید نیز نقش آفرینی خواهد کرد. حمایت کننده آه تو از فلسطین خواهد بود. سوالی که نگرانی مقامات و رسانه های صهیونیستی را برانگیخت.

روزنامه صهیونیستیباقرقره الم پست» در تحلیلی با عنوان «لولا، حامی فلسطین و ایران، رئیس جمهور برزیل برعکس گرفت، با اشاره به شکست بولسونارو وی در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور تاکید کرد: اسرائیل دوستی را در برزیل از دست داده است.

در این تحلیل آمده است: اسرائیل در این هفته یکی از دوستان خود را دارد برزیل باخت چون رئیس جمهور زئیر بولسونارو حامی سرسخت اسرائیل در برابر لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور سابق، که آشکارا طرفدار فلسطین است و روابط بین برزیل و ایران را ترویج می کند، شکست خورد.

داسیلوا اولین رئیس جمهور برزیل بود که در سال ۲۰۱۰ از سرزمین های اشغالی بازدید کرد، اما این سفر با جنجال هایی همراه بود. در همان سال صد و پنجاهمین سالگرد تولد «تئودور هرتزلاو یک خیالباف صهیونیست بود و وزارت امور خارجه زیارت قبر او را در پروتکل ملاقات با مقامات خارجی درج کرده بود.

“از جانب بایدن» معاون رئیس جمهور ایالات متحده، هفته ها قبل از سفر داسیلوا، تاج گلی بر مزار او گذاشت. هرتزل اما رئیس جمهور برزیل از انجام این کار خودداری کرد. “آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه رژیم در آن زمان، به دلیل نقض پروتکل از ملاقات با داسیلوا خودداری کرد. سپس داسیلوا روی شانه هایش چفیه او تاج گلی بر مزار یاسر عرفات رهبر فلسطین در رام الله گذاشت.

برخی رسانه ها گزارش دادند که داسیلوا همزمان می خواست با نمایندگان حماس دیدار کند که به گفته او باعث ترویج صلح و آشتی شد. اما این دیدار برگزار نشد. بعداً در سال ۲۰۱۰، برزیل کشور فلسطین را به رسمیت شناخت و موجی از به رسمیت شناختن مشابه را در آمریکای جنوبی آغاز کرد.

داسیلوا به حمایت از یک کشور فلسطینی از جمله درخواست رام الله برای عضویت در سازمان ملل ادامه می دهد. او در ژوئن امسال در مراسمی چفیه پوشید گفت: فلسطینی ها شایسته توجه و همبستگی کامل ما هستند.

چگونه لولا داسیلوا

با اینکه بایدن دقایقی پس از تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری برزیل، وی با ارسال پیامی پیروزی داسیلوا در انتخابات “آزاد و عادلانه” را تبریک گفت، اما انتخاب داسیلوا بدون شک بر روابط برزیل و آمریکا سایه افکنده است.

داسیلوا همیشه منتقد جدی سیاست خارجی آمریکا بوده است، به عنوان مثال در اواسط ماه مه امسال. در مصاحبه با مجله “تایم” آمریکا بایدن در کنار متحدان اروپایی به علت بحران اوکراین نگاه کرد و گفت: آمریکا نفوذ سیاسی زیادی دارد و بایدن او می توانست به جای تحریک از این جنگ جلوگیری کند. بایدن او می تواند برای گفتگو با پوتین با هواپیما به مسکو برود. این رویکردی است که شما از یک رهبر انتظار دارید.

از دیدگاه کارشناسان، تحلیل رفتار دولت‌های آمریکای لاتین نشان‌دهنده این واقعیت است که دولت بایدن باید در نقش جدید خود در این منطقه جغرافیایی به‌عنوان یک قدرت غیر هژمونیک، به‌عنوان دومینو فتح کرسی‌های ریاست‌جمهوری توسط نامزدهای چپ، تجدیدنظر کند. در آمریکای لاتین دلیل روشنی است که رویکرد هژمونیک آمریکا را در این منطقه تضعیف می کند.

بنابراین نگاه از بالا به پایین آمریکا به کشورهای آمریکای لاتین منقضی شده است و تعریف سیاست های عمل گرایانه به دور از رویکردهای مداخله گرایانه و مبتنی بر تعامل سازنده راه حل حفظ روابط است.

بنابراین، با پیروزی داسیلوا در برزیل و تکمیل پازل چپ، زمان آزمایش دولت بایدن در پذیرش و تعهد هر چند اجباری به دگرگونی و تغییر سیاست آمریکای لاتین فرا رسیده است. از سوی دیگر، استقرار دولت‌های چپ‌گرا در این منطقه احتمالاً منجر به حضور و نفوذ چین و روسیه و در نتیجه افزایش نگرانی آمریکا می‌شود.

پایان کلمه

داسیلوا می تواند برنده نهایی باشد قطبی ترین انتخابات در تاریخ معاصر این کشور بزرگ آمریکای جنوبی با جمعیت ۲۱۴ میلیون نفری با وجود رقابت بسیار شدید و شدید بین دو ستاد انتخاباتی، بدون هیچ خشونتی برگزار شد. از نظر ناظران، این نزدیک‌ترین انتخابات و نزدیک‌ترین فاصله بین دو نامزد نهایی ریاست‌جمهوری از زمان بازگشت برزیل به دموکراسی پس از یک دیکتاتوری نظامی بر این کشور از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ بود.

برزیل اگرچه بزرگ ترین کشور آمریکای لاتین و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است، اما با مشکلات زیادی مواجه است و داسیلوا در این زمان ماموریت خطیری دارد.

مردم برزیل با انتخاب مجدد داسیلوا برای بازگرداندن قدرت به کشورشان در حالی که آنها قلب خود را بر این واقعیت بسته اند که در حال حاضر حدود ۶۳ میلیون برزیلی زیر خط فقر زندگی می کنند. ناامنی غذایی ۱۲۵ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است و کمتر از ۱ درصد از صاحبان زمین های کشاورزی مالک ۴۵ درصد زمین های روستایی هستند.

علیرغم این واقعیت که بیش از نیمی از جمعیت این کشور سیاه پوست هستند، تعداد کمی از آفریقایی-برزیلیایی دارای مناصب رهبری هستند و هر ساله ۵۰۰۰۰ نفر (حدود ۱۳۰ نفر در روز) در برزیل به دلیل حوادث خشونت آمیز کشته می شوند.

بنابراین، از آنجایی که استراتژی انتخاباتی داسیلوا همواره بر یادآوری موفقیت‌های دوره ریاست‌جمهوری قبلی‌اش متمرکز بوده است، روند حکومت‌داری وی در چهار سال آینده بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین خواهد بود. باید دید آیا موفقیت های قبلی داسیلوا تکرار خواهد شد؟

انتظار می رود در حوزه روابط خارجی نیز شاهد احیای روابط برزیل با برخی بازیگران منطقه خاورمیانه مانند جمهوری اسلامی ایران، فلسطین و کل محور مقاومت باشیم. علاوه بر این، در این رویکرد جاه طلبی، یکنواختی و سیاست تحریمی آمریکا و متحدان اروپایی آن جایی و حزبی نخواهد داشت. چپ دست این کشور در دوره جدید روابط خود را با محور یهودی-غربی بازنگری خواهد کرد.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا بازگشت محبوب ترین رهبر برزیل به کاخ ریاست جمهوری، فصل جدیدی را در تاریخ این کشور بزرگ آمریکای لاتین در عرصه داخلی و خارجی آغاز خواهد کرد؟