چین صادرات گاز به اروپا را متوقف کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه الیم، خبرگزاری بلومبرگ به نقل از برخی منابع گزارش داد که مقامات چینی از فروش مجدد گاز طبیعی مایع شرکت های بزرگ دولتی این کشور به خریداران اروپایی و چند کشور آسیایی جلوگیری کرده اند.

به گزارش این خبرگزاری آمریکایی، هدف چین از این اقدام تامین نیازهای داخلی خود برای فصل زمستان است. کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی به عنوان اصلی ترین نهاد اقتصادی چین به پتروچاینا، سینوپک و شرکت تولیدکننده نفت و گاز فراساحلی CNOOC دستور داده محموله های LNG خود برای استفاده داخلی در زمستان ذخیره شود. چنین اقداماتی از سوی پکن می تواند منجر به کاهش عرضه گاز طبیعی مایع به اروپا و تشدید بحران انرژی در کشورهای اروپایی در صورت سرد بودن زمستان آینده شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چین قراردادهای بزرگی برای خرید LNG از صادرکنندگانی مانند ایالات متحده دارد و تجار چینی امسال به دلیل کاهش تقاضای داخلی، بخشی از این منابع را به اروپا منتقل کردند.

در همین حال، برخی منابع دیگر گزارش دادند که جذابیت عرضه گاز از چین برای خریداران اروپایی به دلایل فنی و هزینه های بالای حمل و نقل از چین کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در فوریه سال جاری، کشورهای اروپایی و آمریکا چندین بسته تحریمی را علیه مسکو اعمال کردند. غرب همچنین به مخالفت کامل با واردات منابع انرژی روسیه روی آورد که باعث تورم بی سابقه و افزایش قیمت سوخت در این قاره شد.