ژاپن: به آمریکا اطلاع داده ایم که محدودیتی برای پروژه گازی با روسیه اعمال نمی کنیم – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دولت ژاپن قصد دارد به مشارکت در پروژه مشترک نفتی با روسیه ادامه دهد.

با وجود مواضع شدید غرب علیه روسیه، کویچی هاگیودا، وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن روز شنبه پس از مذاکرات اقتصادی ۲+۲ در واشنگتن گفت که ژاپن به دولت آمریکا از قصد خود برای حفظ سهام در نفت چندجانبه ساخالین-۲ اطلاع داده است. و پروژه گاز گازپروم روسیه یکی از سهامداران اصلی پروژه ساخالین-۲ است.

مذاکرات ۲+۲ بین آمریکا و ژاپن روز جمعه به میزبانی واشنگتن برگزار شد. هاگیودا و هایاشی یوشیماسا، وزیر امور خارجه ژاپن، نماینده دولت در توکیو بودند، در حالی که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده نیز در جلسه دولت در واشنگتن شرکت کردند. در این نشست، امنیت انرژی از جمله تامین گاز طبیعی مایع، محور گفتگوی طرف های ژاپنی و آمریکایی بود.

وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن در این زمینه ادامه داد: درخواست هایی برای خروج از پروژه ساخالین-۲ مطرح شده است اما خروج از این پروژه به این معناست که سهم خود را به کشورهای ثالث واگذار می کنیم و روسیه سود زیادی می برد. . می پوشد

شبکه تلویزیونی NHK به نقل از این مقام دولت ژاپن نوشت که او به طرف آمریکایی توضیح داد که به همین دلیل ما می خواهیم وضعیت فعلی را حفظ کنیم و فکر می کنم به تفاهم رسیده ایم.

در اواسط ماه جولای، رسانه های ژاپنی گزارش دادند که دولت این کشور قصد دارد به مشارکت خود در پروژه گازی ساخالین-۲ با روسیه ادامه دهد.