ژن انسانی اطلاعات ژن را به روشی بهینه کشف می کند


ژن انسانی پارس یک شرکت دانش بنیان است که در اوایل سال ۱۳۷۵ در زمینه ژن فعالیت می کند. دکتر دامون نیشتالی، فارغ التحصیل مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف، مدیرعامل این شرکت، از سال ۲۰۱۵ وارد دنیای تجزیه و تحلیل داده های ژنتیکی و کاوی شده است تا در کشف راز ژن ها موثر باشد. گفتگوی ما با او را دنبال کنید:

ایده ژن انسان از کجا آمده است و در طول این سال ها چه پیشرفتی داشته است؟

سال سوم دکتری بودم که به من پیشنهاد شد در زمینه توالی‌سنجی DNA کار کنم. ابتدا مقاومت کردم، اما در ادامه فعالیت های پژوهشی من به همراه دکتر حلاج زمینه ساز شکل گیری این اندیشه شد. ما متوجه شدیم که نیازهایی در کشور وجود دارد و تفسیر داده ها کار بسیار پیچیده ای است و به حجم زیادی داده نیاز دارد. پروژه دکتری من در سال ۱۹۹۵ شروع شد و پس از تحقیقات بازار، ژن انسانی با همین ایده در اوایل سال ۱۹۹۶ ایجاد شد.

دقیقاً چه نیازهایی بود؟

اولین مشکل این بود که خدمات ژنتیکی نیازمند تجهیزات مدرنی بود که کاملاً در خارج از کشور ساخته می شد. در واقع نمونه‌های ژنتیکی ما باید به خارج از کشور ارسال می‌شد و این فرآیند به‌طور کامل در آنجا انجام می‌شد. از آنجایی که چالش تحریم ها را هم داشتیم، حتی تفسیر داده ها باید در آنجا انجام می شد. به جز چالش استفاده از این فناوری ها، داده های ژنتیکی مانند سایر داده ها ارزش بالایی دارد و برای ما مشابه نفت خام است. ما تجربه ای در زمینه تفسیر و نرم افزار داده ها داشتیم و با دیدن این دغدغه ها و فرصت های کارآفرینی تصمیم گرفتیم وارد حوزه ذخیره سازی و تفسیر داده ها شویم.

ژن انسانی دقیقا چه کاری انجام می دهد و چه خدماتی ارائه می دهد؟

تخصص ژن انسانی تفسیر داده است. ما وارد حوزه انسانی شده ایم تا با استفاده از داده های ژنتیکی پیش بینی کنیم. پیش بینی بیماری هایی با منشاء ژنتیکی مانند نابینایی، ناشنوایی، سرطان و … که ممکن است در خانواده فرد سابقه داشته باشد. از طریق تفسیر داده ها می توان به ژن های معیوب رسید و پس از مطالعه این ژن ها در فرد، از بروز این بیماری ها در نسل بعدی جلوگیری کرد. البته در برخی از بیماری ها می توان روش های درمان و کنترل موثرتر و خاصی را به فرد ارائه داد.

از سوی دیگر، ژن هر فرد گنجینه ای از ذاتی ترین اطلاعات مربوط به آن فرد است و زمانی که این اطلاعات تفسیر شود، می توان توانایی ها و ضعف های ذاتی فرد را پیش بینی کرد و در نهایت می توان روی این توانایی ها سرمایه گذاری کرد و نقاط ضعف را کنترل کرد. . در واقع فرد با شناخت ویژگی های ذاتی می تواند بهترین و مشخص ترین مسیر را برای رسیدن به موفقیت مورد نظر خود انتخاب کند.

به عنوان مثال، آیا به عنوان یک فرد بزرگسال با سبک زندگی خاص، آیا می توانم با مراجعه به ژن انسان از بیماری های ژنتیکی در نسل بعدی خود جلوگیری کنم؟

بله این پاسخ مربوط به حوزه بهداشت و درمان است. در این فرآیند با تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها می توان بیماری ها و اختلالاتی را که ژنتیک در آنها دخیل است شناسایی کرد و از انتقال آنها به نسل بعدی جلوگیری یا به تعویق انداخت و در مواردی نیز می توان آن ها را اصلاح کرد. زندگی..

نظر پزشکان در این مورد چیست؟

ورود ما به بازار زمانی بود که اولین موج استفاده از این خدمات در دنیا به ایران رسید. در واقع این کار از قبل شروع شده بود و نیازی به فرهنگ سازی در بین متخصصان نبود. پزشکان این علم را پذیرفتند و متخصصان ژنتیک خدمات خود را به نوعی معرفی کردند. در حال حاضر اکثر صاحب نظران رشته های مختلف در این علم صاحب نظر هستند و آن را تجویز می کنند.

وضعیت بیماری های ژنتیکی در کشور ما چگونه است؟

این آمار بیشتر در منطقه شرق است، مثلاً در جنوب کشور مانند اهواز، خوزستان و … که ازدواج های فامیلی بیشتر است، بیماری های ژنتیکی نیز راحت تر به نسل بعد منتقل می شود و این نکته مهمی در انتقال ژن است و باید مورد توجه قرار گیرد.

اما از نظر اختلالات و بیماری های ژنتیکی در کشور ما در شمال کشور سرطان سینه و سرطان گوارش بسیار شایع است و در جنوب ناشنوایی و بیماری های متابولیک بسیار شایع است. البته منطقه جغرافیایی و نوع رژیم غذایی بر بیماری های ژنتیکی تاثیر دارد. به طور کلی شنوایی، رشد عصبی عضلانی، عقب ماندگی ذهنی و اختلالات متابولیک بیشترین شیوع را در کشور دارد. سرطان ها نیز در کشور رو به افزایش است و سبک زندگی نیز بر شیوع این بیماری تاثیرگذار است.

توصیه های Human Gen به مشتریان خود در چه جهتی است؟

ما دو نوع خدمات ارائه می دهیم: اولی تشخیصی و دومی سبک زندگی یا عمومی.

در نوع اول فقط ژن های معیوب شناسایی می شوند و می توان از انتقال آنها به نسل بعدی جلوگیری کرد. در نوع دوم تست هایی وجود دارد که فرد را از وضعیت خود آگاه می کند مانند تغذیه، ورزش، توانایی های فرد و مدل شخصیتی. در واقع این پروفایل موقعیت شما را نشان می دهد که در آن قرار دارید و می توانید با توجه به علایق خود نقشه زندگی خود را به بهترین شکل ممکن ترسیم کنید. البته در این نوع تست های محیطی نیز موثر است. می توان گفت ژنتیک مانند بال کمکی برای شناخت بهتر است و به تنهایی موثر نیست.

این آزمایش چگونه انجام می شود؟

از هر بافتی می توان به اطلاعات ژنی دست یافت، در مدل تشخیصی از نمونه خون به عنوان بافت کامل استفاده می شود و در سایر موارد بزاق دهان کافی است. البته در برخی موارد انواع و اقسام بافت ها را برای ما ارسال می کنند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟