کاهش بیکاری جوانان؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، آخرین آمار از وضعیت اشتغال و بیکاری در تابستان ۱۴۰۱ نشان می دهد که ۲۳ درصد از جوانان رده سنی ۱۵ تا ۲۴ سال بیکار بوده اند. این درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲.۷ درصد کاهش داشته است. نرخ بیکاری در گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال ۱۶.۲ درصد است. این درصد نیز ۱.۴ درصد کاهش داشته است.

مدتی است که آمارها با آنچه در بازارهای ایران می گذرد متفاوت است. کارشناسان بررسی وضعیت فعلی بازار کار بر این باورند که رفع محدودیت های کرونا موجب رونق بخشی از بخش ها به ویژه بخش خدمات شده و چراغ شرکت هایی که به دلیل تعطیلی های مکرر خاموش شده بودند، روشن شده است. . اما اینکه با وجود چند ماه بی وزیری وزارت کار، اشتغال برنامه ای ایجاد شد، جای تردید است.

همچنین داده های مرکز آمار نشان می دهد که نرخ بیکاری با اندکی کمتر از یک درصد کاهش در تابستان امسال به ۸.۹ درصد رسیده است. اما فعالان بازار کار که معتقدند نرخ بیکاری در اقتصاد ایران همچنان بالاست، از این آمار انتقاد می کنند. یکی از این انتقادات مربوط به جمعیت فعال کشور است. که درصد این گروه درست محاسبه نشده است. البته این مشکلی است که مدت هاست وجود داشته است. دلیل این امر عدم همپوشانی داده ها بین مرکز آمار و سایر مراکز تخصصی است.

نرخ بیکاری در ۳ گروه عمده دو رقمی است

اما انتقاد دوم مربوط به نرخ بیکاری سه گروه است. جوانان، زنان و فارغ التحصیلان. کارشناسان معتقدند نرخ بیکاری در دو بخش زنان و فارغ التحصیلان بیش از ۴۵ درصد است. آنها در تهیه چشم انداز وضعیت بیکاری این گروه ها کاهش نرخ بیکاری را نمی بینند و از این بابت بسیار نگران هستند.

آمارهای منابع رسمی نیز حاکی از وجود دو میلیون و ۳۳۳ هزار و ۴۵۷ نفر بیکار در کشور است و نسبت «بیکاران تحصیل کرده به کل جمعیت بیکار کشور» نشان می دهد که ۴۰.۹ درصد از بیکاران کشور در گروه آموزش عالی .

اشتغال زنان در سال های اخیر با نوسانات قابل توجهی همراه بوده است. گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که تحریم های اقتصادی و کرونا باعث کاهش مشارکت اقتصادی و کاهش نرخ اشتغال زنان شده است و اکنون باید قطع شدن اینترنت و فیلتر شدن پلتفرم های خارجی را به این موارد اضافه کنیم.

آیا نرخ بیکاری افزایش می یابد؟

بر اساس این گزارش، قطعی اینترنت نتایج ناگواری را برای کسب و کارهایی که پس از کرونا زندگی تازه‌ای داشته‌اند، به همراه داشته است. برخی آمارها از زیان ۸۰ هزار میلیارد تومانی صنایع به دلیل محدودیت های اینترنتی خبر می دهند. در همان زمان، تعدادی از مدیران نیز مجبور شدند نیروی کار خود را تعدیل کنند. معضلی که نگرانی ها از گسترش بیکاری در کشور را دامن زده و بدگمانی به آمارهای رسمی را افزایش داده است.