کشورهای اروپایی مقصد صادرات تبریز/چین بردهای الکترونیک ایران کجاست؟


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، صابر پرنیان امروز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در تبریز اظهار داشت: در حالی که افزایش جهانی قیمت ها در چند ماه گذشته باعث اختلال در عرضه کالاهای اساسی در کشورهای مختلف شده است. و از سوی دیگر با اجرای طرح ارتقای یارانه ها و همچنین با افزایش ۵۷ درصدی دستمزدها و افزایش قیمت حامل های انرژی، قفسه فروشگاه های کشور و استان باقی نماند. خالی برای یک روز و نه یک ساعت، که به معنای اقتصاد درون زا متکی بر تولید است.

وی وجود یک درصد جمعیت، هفت درصد منابع، هفت میلیون فارغ التحصیل مهندسی، نیروی جوان و بازارهای بالقوه اطراف را از مهمترین مزیت های کشور دانست و افزود: از این میان آذربایجان شرقی و تبریز کریدور آسیا هستند. به اروپا و بزرگترین منطقه آزاد تجاری و صنعتی کشور و پایتخت فرش، چرم، کفش و شکلات سازی ایران به شمار می رود و واحدهایی مانند ماشین سازی تبریز نقش انکارناپذیری در تامین ماشین آلات و تجهیزات صنعتی کشور داشته اند.

رئیس سازمان صمت استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: با توجه به این ظرفیت ها باید در چشم انداز سال ۱۴۰۴ اولین کشور در علم و اقتصاد منطقه باشیم اما تاثیر اقتصاد ما از ارز و کمبود تامین برق کافی برای فعالیت های تولیدی یکی از مهمترین چالش هاست که دستیابی به این هدف در استانی مانند آذربایجان شرقی به عنوان درونزاترین استان بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: در آذربایجان شرقی بیشترین علاقه به سرمایه گذاری را داریم اما مشکل و مانع اصلی تحقق عملی این علاقه در زیرساخت ها و منابع مالی است و واحدهای تولیدی استان بیشترین آسیب را از اجرا می بینند. در طرح ارتقای یارانه ها، مرجع بانکی استان مانند ۱۰ سال قبل است.

پرنیان با تاکید بر اینکه تبریز با توجه به ظرفیت کامل خود باید به شهر تولید و صادرات تبدیل شود، گفت: زمانی که پودر تخم مرغ از تبریز به کشور مدعی در حوزه صنایع غذایی صادر می شود، ترکیه و کشورهای اروپایی مقصد صادرات بردهای الکترونیکی تولیدی هستند. در این شهرستان به خوبی نشان می دهد که در صورت حمایت از صنعت و تولید استان، بخش خصوصی توانمند می تواند آذربایجان شرقی را به قطب تولیدی و صادراتی کشور تبدیل کند.

وی ایجاد عسل آذربایجان و بهره مندی استان از درآمد آن را مهمترین خواسته مردم و شاغلین آذربایجان شرقی دانست و تصریح کرد: ۷.۲۱ درصد ارزش افزوده کشور را داریم و منطقه ای مانند کوژوار چین کوچکی است و اگر مشکل اخذ مجوزهایی مانند مجوز واحدهای صنعتی آن می تواند تحول مهمی در حوزه لوازم خانگی کشور ایجاد کند و اینها تنها بخشی از ظرفیت تبریز در بخش تولیدی و صنعتی است.

رئیس سازمان صمت استان آذربایجان شرقی تصریح کرد: واردات ماشین آلات و تجهیزات لازم برای تولید و صنایع بیش از ۴۰ سال از معافیت مالیات و عوارض برخوردار بود و در حالی که چنین قانونی زمینه ساز رونق تولید است، حذف از مصوبه مجلس ضربه بزرگی به بدنه صنعت و صنعت متاثر است و انتظار داریم نمایندگان مجلس به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.

انتهای پیام/۶۰۰۳۶
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید