کلمات بازیابی Trust Wallet را به کسی ندهید. آشنایی با کلاهبرداری های تلگرامی


تلگرام نه تنها برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال شناخته شده است، بلکه تقریباً تمامی پروژه های بلاک چین در این شبکه اجتماعی حضور دارند. اپلیکیشن پیام رسان تلگرام به یک پلتفرم اختصاصی برای افرادی تبدیل شده است که می خواهند در مورد ارزهای رمزپایه بیاموزند یا آخرین اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال را ببینند. اما متاسفانه کلاهبرداران نیز در این برنامه فعال هستند و در کمین سرقت سرمایه کاربران هستند.

روش کلاهبرداران تلگرام به این صورت است که از طریق حساب های کاربری مختلف برای شما پیام می فرستند و از شما می خواهند کلمات بازیابی یا کلید خصوصی خود را برای دریافت ایردراپ یا توکن رایگان به آنها بدهید. اما این یک وعده توخالی بیش نیست و سعی می کنند کیف پول شما را خالی کنند. آنها فقط به دنبال کلمات شما برای بازیابی کیف پول قابل اعتماد و کلید خصوصی هستند.

کلاهبرداری با ارز دیجیتال تلگرام

نمونه‌هایی از کلاهبرداری‌هایی که می‌توانیم در تلگرام ذکر کنیم شامل کانال‌های پمپ و دامپ و برخی ربات‌های تجاری است که سودهای کلان را به سرمایه‌گذاران جدید نوید می‌دهند. این ربات ها توسط کلاهبردارانی اداره می شوند که در نهایت پول مردم را می دزدند و فرار می کنند.

انواع کلاهبرداری در تلگرام

با وجود امنیت و حریم خصوصی بالایی که اپلیکیشن تلگرام دارد، این پیام رسان به محل تجمع کلاهبرداران ارز دیجیتال تبدیل شده است. هر روز کلاهبرداری های بی شماری در تلگرام اتفاق می افتد. باور کنید یا نه، تقریباً همه کاربران ارزهای دیجیتال چنین پیشنهاداتی را در تلگرام دریافت کرده اند.

به طور کلی، چنین کلاهبرداری هایی معمولا آماتورهایی را هدف قرار می دهند که تجربه ای ندارند یا در زمینه ارزهای دیجیتال تازه کار هستند. آیا شما هم با ارز دیجیتال تازه کار هستید؟ نگران نباشید با کمی دانش اولیه و کمی تغییرات در تنظیمات تلگرام به راحتی می توانید از این کلاهبرداری ها جلوگیری کنید.

۱. گروه های تلگرام جعلی

یکی از موفق ترین و خطرناک ترین کلاهبرداری های تلگرامی گروه های جعلی هستند. روش آنها این است که گروه های تلگرام پروژه های ارز دیجیتال را کپی کرده و خود را به عنوان گروه اصلی قرار می دهند. این گروه ها با ارسال پیام های حرفه ای مانند گروه اصلی، در نهایت از شما می خواهند که در برنامه های سرمایه گذاری خود شرکت کنید.

کلاهبرداران اغلب به صورت دستی اعضای گروه اصلی را دعوت می کنند که شناسایی آنها را دشوار می کند. نمونه اخیر چنین کلاهبرداری افرادی بودند که یک گروه محبوب Reddit به نام WallstreetBets را هک کردند.

همانطور که می دانید به راحتی می توان از کلاهبرداری گروه های تلگرامی جعلی جلوگیری کرد. کافی است وارد برنامه تلگرام خود شوید و تنظیمات افرادی را که می توانند شما را به «مخاطبین من» دعوت کنند، تغییر دهید.

همچنین هرگز روی پیوندهای منابع غیر رسمی کلیک نکنید و مطمئن شوید که پیوندها یا گروه هایی که دنبال می کنید قانونی هستند.

۲. ادمین جعلی

کلاهبرداری با ارز دیجیتال تلگرام

اگر به انجمن تلگرام پیوسته اید، حتماً با کلاهبرداری های جعلی ادمین آشنا هستید.

این قلدرها معمولاً اعضایی را هدف قرار می دهند که در گروه سؤال می پرسند یا درخواست کمک می کنند. کلاهبردار بلافاصله یک پیام مستقیم برای شما ارسال می کند که وانمود می کند مفید است و وانمود می کند که یک مدیر است. در پایان، مدیر جعلی از شما می‌خواهد کلید خصوصی یا عبارت عبور خود را ارسال کنید یا از شما می‌خواهد روی یک لینک خاص کلیک کنید.

طبیعی است که بسیاری از مردم فریب آنها را می خورند زیرا زندگی نامه آنها تقریباً مانند مدیر واقعی نوشته شده است. آن‌ها معمولاً نام کاربری را انتخاب می‌کنند که در نگاه اول شبیه به کاربر ادمین اصلی باشد، مانند C0inMarketCap به جای CoinMarketCap، یا اضافه کردن یک علامت @ یا یک برچسب رسمی برای متقاعد کردن مردم.

اگر مدیری با شما تماس گرفت، نام او را کپی کنید و گروه را جستجو کنید تا چت هایی را که پست کرده اند ببینید. اگر هیچ پستی از این حساب پیدا نکردید، به این معنی است که یک مدیر جعلی است.

در هر صورت، هرگز کلید خصوصی، رمز عبور یا سایر اطلاعات شخصی خود را با کسی به اشتراک نگذارید.

گروه های پمپ و تخلیه

تلگرام یک پلتفرم مورد علاقه برای سودجویان ارز دیجیتال است که از آن برای شکار سرمایه‌گذاران آماتور، اغلب از طریق طرح‌های پمپ و تخلیه استفاده می‌کنند. به عنوان یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تقلب در ارزهای دیجیتال، گروه‌های پمپ و دامپ معمولاً از تلگرام برای هماهنگی دستکاری قیمت ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

هدف اکثر گروه های پمپ و دامپ ارائه اطلاعات اجاره است. سرمایه گذاران از اطلاعات استفاده می کنند و ارز دیجیتال را می خرند به این امید که قیمت آن افزایش یابد تا سود زیادی به دست آورند.

با این حال، کلاهبردار قبل از اعلام آن به اعضای گروه، تعداد زیادی توکن را از قبل خریداری می کند. مردم به طور ناگهانی در مقادیر زیادی خرید می کنند تا زمانی که قیمت توکن افزایش یابد. هنگامی که قیمت به یک سطح خاص رسید، گروه های پمپ و دامپ از بازار خارج می شوند، موقعیت فروش را باز می کنند و باعث کاهش قیمت می شوند.

این گونه کلاهبرداران نیز تحت عنوان «گروه های سیگنال» فعالیت می کنند و ادعا می کنند اطلاعات موثقی در مورد بازار ارزهای دیجیتال ارائه می دهند.

استخراج ارز دیجیتال با تلگرام

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در تلگرام با این پیام مواجه شده باشید: «بیت کوین استخراج کنید و با ربات تلگرام پولدار شوید». اما این هم کلاهبرداری است. در واقع کار این ربات ها این است که با عضویت شما در کانال های مختلف فقط به نفع سازندگان ربات باشند. خود تلگرام این ربات ها را شناسایی کرده و آنها را کلاهبردار مسدود می کند، اما کلاهبرداران از ناآگاهی مردم سوء استفاده می کنند و با نام های جدید و وعده های جذاب به کار خود ادامه می دهند.

کلاهبرداری با ارز دیجیتال تلگرام

تشخیص تقلب

بهترین راه برای جلوگیری از وسوسه شدن توسط این گروه ها این است که به پیشینه آنها نگاه کنید. Technomics و تیم پشت پروژه را بررسی کنید. هنگامی که اطلاعات شما واضح تر شد، متوجه خواهید شد که آیا گروه قصد کلاهبرداری دارد یا خیر.

این نوع کلاهبرداران سعی می کنند به شما این احساس را بدهند که عجله برای خرید توکن ها را از دست داده اید. اگر FOMO دارید، قطعا طعمه آسانی برای آنها هستید. به خصوص مبتدیان، ارزهای دیجیتال خود را به کیف پول های مشکوک می فرستند و هرگز آنها را پس نمی گیرند.

اگر روزی دیدید که گروهی از افراد به طور ناگهانی یک آلتکوین را تبلیغ می کنند، مراقب باشید زیرا ممکن است با یک طرح پمپ و تخلیه سر و کار داشته باشید.

حرف آخر این است که به راحتی به گروه های سیگنال ارزهای دیجیتال اعتماد نکنید.

نتیجه

مجرمان در طراحی تکنیک های کلاهبرداری ارزهای دیجیتال بسیار ماهر هستند. به همین دلیل، همیشه هوشیار باشید زیرا ممکن است قربانی این کلاهبردارانی شوید که در برنامه پیام‌رسانی کمین کرده‌اند. رعایت نکات ذکر شده در بالا می تواند شما را از خطر چنین کلاهبرداری هایی در تلگرام محافظت کند. در نهایت پیشنهاد می کنیم به جای خرید و فروش در شبکه های اجتماعی، ارز دیجیتال را از آن خریداری کنید تبدیل تبادل خوب.