گرانی تجهیزات توانبخشی معلولان را در خانه نگه داشته است/ عصا بیمه حمایت از معلولان


خبرگزاری فارس – گروه آسیب های اجتماعی: قانون حمایت از افراد دارای معلولیت مصوب ۱۳۹۶ دارای ۳۴ ماده در قالب ۱۰ فصل است که در زمینه سازگاری، دسترسی و تحرک، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، حمایت اداری و اشتغال تمرکز دارد. و برنامه ریزی، نظارت و منابع مالی و غیره. مورد تاکید قرار گرفت، اما بررسی هر یک از این بندها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر نهادهای مسئول آنطور که باید به درستی اجرا نشده و نظارت مناسبی بر آن‌ها صورت نگرفته است.

مجلس شورای اسلامی موظف به تشکیل فراکسیون معلولان در مجلس خود است که به نظر می رسد تشکیل این فراکسیون برای معلولان همچنان مشخص نیست چرا که محمدعلی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فراکسیون حمایت از معلولان با یک سال تاخیر تشکیل شد، رئیس این فراکسیون آقای فرشادان نماینده مردم کردستان در شورای اسلامی است و پیگیر اقدامات مربوطه است.

سرنوشت نامعلوم تشکیل فراکسیون حمایت از معلولان

رئیس فراکسیون سلامت و سالمندی شورای اسلامی در خصوص آخرین جزئیات فراکسیون معلولان نیز اظهار داشت: تا جایی که اطلاع دارم جلسات متعددی از سوی این فراکسیون برگزار شده است اما با توجه به اینکه مشکلی در این فراکسیون وجود داشت. فراکسیون معلولان، کمیته ای به نام مراقبت های اجتماعی و توانبخشی زیر نظر کمیته بهداشت و درمان مجلس ایجاد کردیم و منتظر اقدام فراکسیون نشدیم.

این اظهارات آقای بندپی در حالی است که خبرنگار ما چندین بار با آقای فرشادان نماینده مردم سنندج در مجلس برای اطلاع از جلسات اخیر فراکسیون معلولان تماس گرفته اما تاکنون موفق به مصاحبه با وی نشده است.

جناحی که رسما تعطیل شد!

با این حال، کامران عروان، مدیرعامل جامعه معلولان ایران، در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه ما فقط نام فراکسیون معلولان را شنیده‌ایم، خاطرنشان کرد: به طور رسمی فعالیتی از این قشر ندیده‌ایم و جلسه‌ای برگزار شده است. از شورای اسلامی انتظار داشتیم که به جامعه معلولان توجه بیشتری داشته باشد.

قیمت شگفت انگیز تجهیزات توانبخشی معلولان

آروان درباره افزایش ناگهانی قیمت تجهیزات مورد نیاز معلولان به فارس گفت: قیمت این تجهیزات روزانه تغییر می کند به طوری که نمی توان قیمت ثابتی داد و قیمت ویلچر یا بند چقدر است؟

تغییر اندازه های مکرر برای استفاده مجدد

وی در پاسخ به این سوال که یک ویلچر تا چه زمانی می تواند عمر مفید داشته باشد، خاطرنشان کرد: شرایط هر فرد معلول متفاوت است اما بر اساس استانداردهای جهانی می توان عمر مفید ویلچر را بین ۲ تا ۳ سال تخمین زد. و زمانی که از این ویلچرها بیشتر استفاده می شود. باعث آسیب به اعضای بدن معلول می شود. در این میان می بینیم که برخی از معلولان ما سال ها حتی بیش از ۵ سال از ویلچر خود استفاده می کنند و ویلچر خود را تعمیر می کنند.

مدیرعامل جامعه معلولان ایران با خطرناک توصیف استفاده غیرمعمول از ویلچر توسط معلولان گفت: این گونه اقدامات می تواند باعث آسیب جسمی به معلولان و حتی گاهی افزایش ناتوانی آنها شود.

رشد نگران کننده تجهیزات برای توانبخشی معلولان

وی درباره افزایش قیمت برخی از تسهیلات توانبخشی برای معلولان گفت: امروز از بریس استفاده می کنم. این ابزار را تا چند سال گذشته می توانستیم یک میلیون تومان بخریم اما امروز قیمت آن به حدود ۴ میلیون تومان رسیده است.» قیمت عصای معمولی در بازار ۴۵ برابر شده و سایر تجهیزات توانبخشی تا ۵ برابر شده است. بارها و این نگران کننده است. .

مدیرعامل جامعه معلولان ایران در عین حال مستمری های دریافتی معلولان را بسیار ناچیز عنوان کرد و اظهار داشت: در حالی که شاهد افزایش چند برابری تجهیزات توانبخشی هستیم، در نهایت مستمری یک معلول به ۴۲۰ هزار تومان می رسد. .

وی با برشمردن برخی از هزینه های روزانه یک معلول، این هزینه ها را نگران کننده عنوان کرد و گفت: یک فرد معلول مجبور است هزینه های متعددی را برای ایاب و ذهاب، هزینه های اسکان و مناسب سازی منزل، بهداشت و درمان و… بپردازد. و این باعث می شود که نتواند هزینه های زندگی روزمره خود را جذب کند.

جای خالی بیمه در سبد تجهیزات توانبخشی معلولان

با وجود اینکه شرکت های بیمه هنوز وارد بحث حمایت از هزینه تجهیزات توانبخشی نشده اند، آراوان گفت: بیمه ها هیچ حمایتی از هزینه تجهیزات توانبخشی نمی کنند، تنها قدمی که توانسته اند انجام دهند بحث خدمات توانبخشی است. در بحث خدمات توانبخشی، اگر این خدمات در زمان مقرر به معلولان ارائه نشود، می تواند منجر به بستری شدن آنها شود.

وی با انتقاد از تفسیر قانون حمایت از افراد دارای معلولیت توسط دستگاه های دولتی خاطرنشان کرد: ماده ۶ قانون حمایت از معلولان به کمک های پزشکی و توانبخشی جسمی و روحی معلولان می پردازد و هر سازمانی این موضوع را تفسیر می کند. قانون طبق سی خود و این تفسیر از صداها باید به حداقل برسد تا شاهد حصول نتایج مطلوب باشیم.

وقتی گرانی تجهیزات توانبخشی معلول را در خانه نگه می دارد!

مدیرعامل انجمن معلولان ایران با بیان اینکه تعدادی از معلولان در خانه ماندند، گفت: امروز اگر برنامه تفریحی یا آموزشی برای معلولان برگزار کنیم، دیگر در برنامه ها حضور نخواهند داشت، هزینه ایاب و ذهاب معلولان. مردم به طور قابل توجهی افزایش یافته اند و نمی توانند زندگی روزمره خود را انجام دهند و اغلب به این دلیل در خانه می مانند. البته بخشی از این امر به دلیل نگرش نامناسب جامعه نسبت به افراد دارای معلولیت است، افراد دارای معلولیت می بینند که خیابان ها یا ادارات برای مناسب سازی ساخته نشده است یا فرهنگ سازی مناسبی برای آنها صورت نمی گیرد و گاه مورد تمسخر قرار می گیرند. در خیابان، این در خانه ماندن، در حالی که مطالعات نشان می دهد افسردگی در بین افراد دارای معلولیت بیشتر از سایر گروه های جامعه است، زیرا به دلایل زیادی نمی توانند در جامعه حضور داشته باشند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید