گزارش قوانین ستاد راهیان نور به دانشگاه ها


معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: چندین فعالیت عمده از جمله آیین نامه شورای گردشگری علم و فناوری دولت، ستاد راهیان المحرق و تور فناوری انجام شده است. پارک ها به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، تحقیقات و فناوری.

به گزارش عصر ایران به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالحسین کلانتری در نشست نمایندگان این وزارتخانه در هیأت های نظارت تشکل های اسلامی دانشگاهیان سراسر کشور که امروز برگزار شد، گفت: سه شنبه) در تالار شهدای جهاد علمی وزارتخانه: تاریخچه تحول و پویایی جنبش ها و جنبش های دانشجویی. گذار از آزادی اندیشه به آزادی انتخاب و آزادی مصرف بسیار آموزنده و روشنگر است.

وی تصریح کرد: باید متناسب با این تحول و تغییر سازوکارهای مدیریت فرهنگی در دانشگاه ها شکل بگیرد. به عنوان مثال فضای مجازی در دنیای جدید فقط یک ابزار نیست و فضای مجازی بیشتر زندگی جوانان را شکل می دهد، بلکه بیشتر مقررات، سازوکارها و حتی برنامه های سنتی و فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها به این فضا مربوط نمی شود. یکی از محورهای اصلی و حتی محور اصلی بازنگری در فرآیندها و برنامه های فرهنگی در دانشگاه ها فضای مجازی است.

کلانتری افزود: قانون محور فعالیت دانشگاه ها و تنها موافقت نامه ساماندهی امور دانشگاه ها است و جهت گیری همه فعالان باید در راستای قانون مداری باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: باید تکثر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را در سایه وحدت ملی ارج نهاد و ارج نهاد. بیایید این رنگین کمان و جامعه زیبای ایران را فرصتی بدانیم و در جهت تقویت هویت ملی، همگرایی قومی، پرهیز از تمرکزگرایی و سرکوب خرده فرهنگ های قومی و زبانی و پرهیز از هرج و مرج فرهنگی و تضعیف هویت ملی گام برداریم.

وی با تاکید بر پرهیز از شکل گیری دوقطبی در فضای دانشگاه، افزود: در اعتراضات و اغتشاشات اخیر متاسفانه شاهد بودیم که با کمک جریان اپوزیسیون بخشی از مردم و دانشجویان به مخالفت برخاستند و اتفاقات زیادی افتاد. بی اخلاقی’. برای جامعه ای که ویژگی آن همزیستی مسالمت آمیز تاریخی است، چنین صحنه هایی واقعاً دردناک و زشت بوده و هستند و این همزیستی با وجود همه تفاوت ها باید دوباره احیا شود.

وی بر تقویت تشکل های سیاسی و حمایت و تسهیل فعالیت آنها تاکید کرد و افزود: تشکل های سیاسی نشانه بارز بلوغ سیاسی در بین دانشجویان است.

کلانتری گفت: باید به ارتقای سطح مطالبات دانشجویان و توجه به مشکلات اصلی کشور کمک کرد. دانشگاه باید رهبر باشد نه پیرو که بعد از سلبریتی ها هم البته متاسفانه رسانه ها سلبریتی ها را در کشور پرورش داده اند.

وقتی نیروهای اصیل، تاریخ ساز، متفکر و دانشگاهی را حذف می کنیم و به درستی به نمایش نمی گذاریم. بدیهی است که باید زمینه را برای افراد مشهور آماده کرد، باید بررسی شود که رسانه های ما چقدر دستاوردهای نخبگان ما را به تصویر می کشند و چقدر افراد مشهور را پوشش می دهند؟

کلانتری افزود: فعالیت در سازمان ها تمرینی برای فعالیت در مقیاس کلان نظام سیاسی و فرصتی برای جامعه پذیری سیاسی است.بسیاری از مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم ناشی از مشکلاتی است که در این حوزه داریم و بخش بزرگی از آن. راه حل در تقویت سازمان ها و سازماندهی فعالیت های آنهاست.

وی خاطرنشان کرد: از تشکل نترسید و دانش آموزان را به سمت فعالیت های جمعی، سازمان یافته، رسمی، قانونی، منضبط و گروهی سوق دهید. شما نمایندگان دولت هستید و باید با صبوری و بردباری با گروه های دانشجویی برخورد کنید.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: ما به مطالبات دانشجویی به هر شکل قانونی احترام می گذاریم و به جای مخالفت با مطالبات، اعتراضات و تجمعات باید آن را فرصتی برای فعالیت دانشجویی و اجتماعی شدن آنها و همچنین اصلاح و اصلاح و تظاهرات دانست. بلوغ مکانیسم های فعلی از این منظر دانشجویان را به سمت فعالیت های قانونی سوق دهیم تا شاهد تحرکات ساختارشکنانه و هنجارشکنانه در دانشگاه ها نباشیم.

وی افزود: اعتراض در هر نظام و جامعه ای امری عادی است و فرصتی برای بیان مطالبات و امر به معروف و نهی از منکر است، بنابراین به جای مخالفت باید به گونه ای هدایت و هدایت شود که نظام اسلامی می تواند از توانمندی های خود استفاده کند و از رفتارهای مخرب و هنجار شکنانه جلوگیری کند و از فرصت طلبی دشمنان و مخالفان جلوگیری کند.

کلانتری ادامه داد: این درخواست در قالب های مختلف قابل انجام است. البته این فرصت برای تشکل ها در قوانین تشکیلاتی وجود دارد و از شما می خواهم از این فرصت استفاده کنید و از اعتراض نترسید. اعتراض همیشه در بسیاری از دانشگاه ها وجود داشته و جزء طبیعی دانشگاه و حیاط دانشجویی است و با منطق دانشگاه و نشاط سیاسی آن سازگار است و از این نظر چیز جدیدی نیست.

وی ادامه داد: اعتراض باید به رسمیت شناخته شود اما علاوه بر آن گزینه های قانونی جدید برای به رسمیت شناختن حق اعتراض دانشجویان در حال بررسی و نهایی شدن است که انشالله به زودی اعلام می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: البته باید اعتراضات به گونه ای مدیریت شود که در روندهای جاری دانشگاه خللی ایجاد نکند و مرز مشخصی با اخلال داشته باشد و در روند آموزشی، پژوهشی و فناوری خدمات اختلالی ایجاد نشود. رفاه.

وی با بیان اینکه دشمن «امید» دانش آموزان را هدف قرار داده است، گفت: امید هسته مرکزی هر نوع تحول اجتماعی و تمدن سازی است.

وی گفت: امید تاریخ ساز است پس باید امید اجتماعی را در دانشگاه زنده نگه داشت. در این زمینه چند نکته وجود دارد؛ اولاً قسمت عمده و بزرگ ناامیدی که در فضای دانشگاه منتشر می شود از خارج از دانشگاه است که مسئولین کشور باید فکری جدی برای آنها کرده و با آنها برخورد کنند البته در این راستا گام های موثری برداشته شده است. در مسائل و سوالات

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اضافه کرد: نباید منکر وجود سؤالات و مشکلات در کشور شد، اما این سؤالات و مشکلات نباید مایه یأس باشد، بلکه باید محرکی برای فعالیت باشد. و فعالیت، زیرا مشکلات این کشور توسط نخبگان، دانشمندان و جوانان این کشور حل می شود. حل خواهند شد. راه حل مشکلات کشور جوانان، دانشجویان و نخبگان فعال در دانشگاه هستند و این مشکلات لاینحل نیست و راه حل دارد.

وی در قسمت پایانی سخنان خود گفت: مهمتر از همه این است که این سوالات و مشکلات باعث نشود که از پیشرفت عظیم علمی و فناوری که در کشور رخ داده است غافل شویم.

پیشرفت هایی که عمدتاً توسط این دانش آموزان و معلمان جوان حاصل شده است، بنابراین این دستاوردها باید به تصویر کشیده شود. در این رابطه؛ یعنی برای به تصویر کشیدن پیشرفت علمی و هویت سازی غرور آفرین جوانان مرزوبوم، چندین فعالیت عمده از جمله آیین نامه شورای دولتی گردشگری علمی و فناوری، ستاد راهیان الشمغت انجام شد. و گشت و گذار در پارک های فناوری که با کمک شما عزیزان بیشتر محقق خواهد شد. سرعت آنها را افزایش می دهد.