۱۳۰ هزار پروانه کسب صادر شد – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چهل و هفتمین گردهمایی ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی گفت: در سال های اخیر روستاییان هر روز محصولات خود را به شهرها صادر می کردند اما اکنون برعکس است. و هر روز ون ها محصولاتی مانند سبزیجات، میوه ها، تخم مرغ و محصولات لبنی را از شهر به روستا حمل می کنند. این بدان معنی است که ما جریان تولید را معکوس کرده ایم تا زمانی که باید به روال قبلی بازگردد.

به گزارش تسنیم، وی افزود: فردی که در خانه خود فرش می گذارد نیازی به اجازه ما ندارد و نباید در مسیر کسب و کار مردم مانع ایجاد کنیم. حتی به کسانی که اجازه داده ایم. مثلا برای پخت غذای خانگی اگر مشکلی پیدا کرد مجوزش را ۱۰ روز معلق می کنیم تا روند تولید را اصلاح کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه «باید نظام کارآموزی معلم و انتقال تجربه و حرفه از مادر به دختر و از پدر به پسر را احیا کنیم»، گفت: این روش ها باعث کاهش هزینه های تحصیل می شود. در گذشته مردم روستاها خانه‌های دو طبقه داشتند که در طبقات پایین‌تر از دام و آذوقه خود نگهداری می‌کردند و در طبقات بالا زندگی می‌کردند. نیازی به نگهبان یا هزینه اضافی برای دام هایشان نبود. اما امروز در برخی شهرها مانند خراسان جنوبی می گویند همه دام های خانگی را به خارج از شهر منتقل کنید که این امر باعث افزایش هزینه تولید، رفت و آمد و امنیت می شود.

وی ادامه داد: در جریان اجرای طرح تسهیل صدور پروانه کسب بیش از ۱۳۰ هزار پروانه کسب صادر و ۳ هزار میلیارد تومان برای این مجوزها مصوب شد که اگر برای هر فرصت شغلی ۱۰۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، از با این کار ۳۰۰۰۰ شغل دائمی ایجاد می شود.

مرتضوی با بیان اینکه «اگر به کسی ۵۰ میلیون تومان مجانی بدهیم اما اگر شغلی پیدا کند باز هم برای کشور اثر و برکات دارد»، گفت: ما وظیفه داریم معیشت مردم را تامین کنیم. باید موانع اشتغال را برطرف کنیم و همانطور که مقام معظم رهبری امسال را سال تولید و رفع موانع تولید نامیده اند باید زمینه اشتغال را برای مردم فراهم کنیم.