۶ تصویر ظریف از PTSD، به گفته درمانگران


اطلاعیه پیوند وابسته: اگر با استفاده از پیوندهای ارائه شده در این صفحه خریدی انجام دهید، ممکن است از طریق BetterHelp یا سایر فروشندگان غرامت دریافت کنیم. بیشتر بدانید.
آخرین به روز رسانی در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱ توسط رندی ویترز، LCMHC

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) یک بیماری روانی جذاب اما آزاردهنده است که اغلب در فیلم های تخیلی مانند ۲۰۰۹ ظاهر می شود. کمد درد و مستندهای واقعی مانند HBO ما هنوز تمام نشده ایم. همچنین موضوعی تکراری است که در سریال های تلویزیونی مورد بررسی قرار می گیرد. گاهی اوقات اختلال با نام مشخص می شود. گاهی اینطور نیست.

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، ممکن است به این دلیل باشد که کنجکاو هستید تا در مورد PTSD و چگونگی بروز آن در افراد مبتلا به آن بدانید. ممکن است مشکوک باشید که فردی در خانواده شما به این اختلال مبتلا شده است. ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشید.

برای کمک به شما در سفر، با متخصصان سلامت روان مصاحبه کردم تا بفهمم آنها چه فکر می کنند تصویرسازی دقیق اختلال استرس پس از سانحه در سینما و تلویزیون. هر پزشک به طور گسترده با بازماندگان تروما کار کرده است، بنابراین آنها در موقعیت عالی برای اظهار نظر در مورد این موضوع هستند.

من می خواستم لیستی از تصاویر دقیق PTSD را برای شما تهیه کنم، زیرا برای افرادی که در مورد PTSD کنجکاو هستند، غیر معمول نیست که برای درک بهتر ارائه های مختلف خود به رسانه های محبوب مراجعه کنند. برای ثبت، بهتر است نگرانی های خود را با یک متخصص بهداشت روان آگاه در میان بگذارید، اما اگر علاقه مند به نمایش خوب در داستان هستید، امیدواریم از این لیست بهره مند شوید.

قبل از پرداختن به توصیه های فیلم و تلویزیون، اجازه دهید به طور خلاصه توضیح دهم که PTSD چیست.

6 تصویر دقیق از PTSD در فیلم و تلویزیون، به گفته درمانگران
۶ تصویر دقیق از PTSD در فیلم و تلویزیون، به گفته درمانگران

اختلال استرس پس از سانحه چیست؟

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) یک بیماری روانی است که در پاسخ به یک موقعیت یا رویداد تهدید کننده زندگی ایجاد می شود. معمولاً با کهنه سربازان مرتبط است، اما میلیون ها آمریکایی عادی نیز با آن دست و پنجه نرم می کنند. تصادفات رانندگی، خشونت و تجاوز جنسی تنها برخی از دلایلی است که افراد دچار PTSD می شوند.

با تداوم اختلالات روانی، PTSD به طور نگران کننده ای شایع است. در واقع، موسسه ملی سلامت روان تخمین می زند که بیش از ۷.۵ میلیون بزرگسال در آمریکا هر ساله با PTSD تشخیص داده می شوند. از زمان شروع همه گیری در اوایل سال ۲۰۲۰، این تعداد تقریباً به طور قطع افزایش یافته است، به ویژه در بیمارانی که به این بیماری مبتلا شده اند. این مطالعه نشان می دهد که ۲۰ درصد از بیماران تحت درمان برای ویروس کرونا علائم PTSD را نشان می دهند.

علائم اختلال استرس پس از سانحه چیست؟

PTSD، مانند هر بیماری روانی، باید به طور دقیق با کمک یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز تشخیص داده شود و درمان شود. این یک تشخیص نسبتاً پیچیده است، اما این برخی از علائمی است که معمولاً با آن همراه است:

 • خاطرات تکراری، مزاحم، آسیب زا از رویداد آسیب زا
 • خاطرات گذشته
 • کابوس در مورد رویداد آسیب زا
 • پریشانی عاطفی شدید یا واکنش های فیزیکی به چیزی که شما را به یاد رویداد آسیب زا می اندازد
 • از فکر کردن یا صحبت کردن در مورد رویداد آسیب زا اجتناب کنید
 • اجتناب از مکان‌ها، فعالیت‌ها یا افرادی که شما را به یاد رویداد آسیب‌زا می‌اندازد
 • افکار منفی در مورد خود، دیگران یا جهان
 • ناامیدی
 • مشکلات حافظه
 • مشکل در حفظ روابط
 • احساس جدایی از خانواده و دوستان
 • عدم علاقه به فعالیت ها
 • مشکل در تجربه احساسات مثبت
 • احساس بی حسی عاطفی
 • به راحتی مبهوت یا ترسیده است
 • همیشه مراقب خطر باشید
 • رفتارهای خود تخریبی، مانند نوشیدن بیش از حد الکل
 • مشکلات خواب
 • مشکل در تمرکز
 • عصبی بودن، عصبانیت یا رفتار پرخاشگرانه
 • احساس گناه یا شرمندگی

به طور غم انگیز، افراد مبتلا به PTSD اغلب با یک سری مسائل جدی دیگر، از سوء مصرف مواد گرفته تا مشکلات روابط و بیماری های روانی همراه مانند اختلال افسردگی اساسی، سر و کار دارند.

موضوع جدی است. من شخصاً طرفدار استفاده از شخصیت‌های تخیلی به عنوان ابزار آموزشی نیستم، اما درمانگرانی که من ملاقات کرده‌ام به این فیلم‌ها سوگند یاد می‌کنند، بنابراین در اینجا آمده است:

۶ تصویر ظریف از PTSD، به گفته درمانگران

۱. گامبیت ملکه (نتفلیکس)

توصیه شده توسط Jena Ho، یک مربی تایید شده بازیابی تروما که در PTSD پیچیده و ترومای دوران کودکی تخصص دارد.

خلاصه

گامبیت ملکه این داستان در مورد یتیمی به نام بث هارمون است که از دست دادن وحشتناک والدینش رنج می برد و بعداً در حالی که با اعتیاد به مواد مخدر و الکل دست و پنجه نرم می کند، یک اعجوبه شطرنج و قهرمان جهان می شود.

مربوط: غرق شده: وقتی زندگی خیلی زیاد است چه باید کرد

چرا این یک تصویر دقیق از PTSD است؟

گامبیت ملکه به طور دقیق PTSD و رابطه آن با تروما و اعتیاد دوران کودکی را به تصویر می کشد. در این برنامه، بث را بارها می بینیم که با فلاش بک های مشاجره والدینش و تصادف اتومبیل که منجر به مرگ مادرش شد، دست و پنجه نرم می کند.

حتی با موفقیت جهانی او به عنوان یک اعجوبه شطرنج، ما شاهد مبارزه بث با سوء مصرف مواد مخدر و الکل از سنین پایین هستیم، زیرا بازماندگان تروما از موادی برای تنظیم سیستم عصبی بی نظم خود استفاده می کنند.

بینش و یادداشت های بالینی

خاطرات مزاحم (اغلب به شکل فلاش بک) و اجتناب – از طریق استفاده از مواد مخدر برای بی حس کردن و تسکین درد عاطفی – از علائم رایج PTSD هستند.

۲. آناتومی گری (مردیت گری)

توصیه شده توسط ساوانا دیویس، LCSW، یک درمانگر در پورتلند، مینه سوتا که در درمان تروما و اضطراب تخصص دارد.

خلاصه

آناتومی غریزی این یک درام تلویزیونی پزشکی است که در آن پزشکان سریال به طور منظم پس از تجربه آسیب‌زا در معرض تجربه‌های آسیب‌زا قرار می‌گیرند.

چرا این یک تصویر دقیق از PTSD است؟

در فصل‌های قبلی سریال، مردیت گری نشان می‌دهد که چگونه ترومای پیچیده می‌تواند در درازمدت بر افراد تأثیر بگذارد. ما در مورد آسیب رشد مردیت، از جمله مراقبت های ناسازگار، مسائل دلبستگی، و روشی که مسائل مربوط به سلامت روان والدینش بر او تأثیر می گذاشت، می آموزیم.

تأثیر این تروما در احساس نامطمئن مردیت از خود و ارزش خود پایین، مشکلات او در حفظ روابط طولانی مدت، سبک اجتنابی او و بی اعتمادی او به دیگران منعکس می شود.

بینش و یادداشت های بالینی

اگرچه مانند یک رویداد آسیب زا نیست که منجر به فلاش بک و کابوس شود، اما یک نمایش کلاسیک از ترومای پیچیده است.

۳. باور نکردنی (نتفلیکس)

توصیه شده توسط دکتر جینا دلوسی، روانشناس دارای مجوز و متخصص در درمان PTSD.

خلاصه

نتفلیکس باور نکردنی مینی سریالی بر اساس داستان واقعی یک متجاوز سریالی و تحقیق در مورد دستگیری مجرم

چرا این یک تصویر دقیق از PTSD است؟

باور نکردنی او یکی از قوی ترین بازنمایی های PTSD را به دلیل تجاوز جنسی که روی صفحه نمایش می دهد، دارد. در حالی که نمایش به طور خاص در مورد PTSD نیست، تصویر قربانیان به طور دقیق و قدرتمند بسیاری از راه‌های بروز PTSD ناشی از تجاوز جنسی را نشان می‌دهد. این نمایش جنبه هایی از PTSD را نشان می دهد که اغلب نادیده گرفته می شوند، مانند رفتارهای تکانشی، سوء مصرف مواد، انزوای اجتماعی، بی بند و باری و رفتارهای ریسک پذیر. همه اینها تظاهرات رایج PTSD ناشی از تجاوز جنسی هستند، اما اغلب به اشتباه درک می شوند یا شناخته نشده اند.

بینش و یادداشت های بالینی

در مورد PTSD ناشی از تجاوز جنسی، افراد از طیف وسیعی از رفتارهایی که می‌تواند در نتیجه واکنش به تروما ایجاد شود، بی‌اطلاع هستند و گاهی اوقات، این پاسخ‌ها برای بی‌اعتبار کردن قربانیان به روش‌های دردناکی استفاده می‌شوند. باور نکردنی این روش‌هایی را که در آن PTSD نشان می‌دهد و به‌عنوان یک عامل بی‌هوشی عمل می‌کند، به شیوه‌ای که من هنوز در رسانه‌های فرهنگ عمومی دیگر ندیده‌ام، برجسته می‌کند.

۴. بازی های گرسنگی (Katniss Everdeen)

توسط Cheri Timko، LPC، مربی دارای مجوز روابط و مشاور حرفه ای توصیه شده است.

خلاصه

بازی های گرسنگی مجموعه ای از کتاب ها و فیلم هایی است که دنیای فانتزی پسا آخرالزمانی را به تصویر می کشد. در تلافی شورش خود در طول یک جنگ داخلی، برندگان از تماشاگران می‌خواهند تا دختران و پسران نوجوان را به‌عنوان ادای احترام سالانه در یک مسابقه تلویزیونی برای مبارزه تا سرحد مرگ ارائه دهند. هر کسی که در بازی های گرسنگی برنده شود، غرق برنده شده است و می تواند به طور موقت زندگی جامعه خود را بهبود بخشد.

چرا این یک تصویر دقیق از PTSD است؟

همه شخصیت‌های داستان قبل از شروع داستان و در طول روایت ضربه‌ای شدید و طولانی را تجربه کردند. بینندگان می توانند روش های مختلفی را ببینند که از طریق آنها PTSD می تواند افراد را به طور متفاوت تحت تأثیر قرار دهد.

شخصیت اصلی، کتنیس، علائم PTSD را در دوران کودکی‌اش، با مرگ خشونت‌آمیز پدرش و محرومیت از گرسنگی نزدیک، دارد. سپس او در معرض آسیب های مکرر مرتبط با بازی های گرسنگی و جنگ داخلی پس از آن قرار گرفت.

مربوط: افزایش تمرکز بر روی ویتامین E برای عملکرد شناختی، دقت ذهنی و سلامت مغز

بینش و یادداشت های بالینی

کتنیس در طول سریال حتی بیشتر آسیب می بیند و علائم او با ترومای مداومی که تجربه می کند بدتر می شود. علائم کابوس، هوشیاری بیش از حد، بی قراری، دوری از موقعیت ها و افراد، اضطراب، افسردگی، خصومت، رفتارهای خود ویرانگر و جدایی عاطفی به وضوح قابل مشاهده است.

تاکتیک هایی که در دو قسمت آخر سریال به شخصیت های اصلی آموزش داده می شود، تکنیک های اساسی است که در مدیریت برخی از علائم موثر است.

۵. پولدارک (بی بی سی وان)

توصیه شده توسط دکتر آلیسون گیلسون، روانشناس بالینی که متخصص در درمان تروما و گسستگی است.

خلاصه

راس پولدارک یک سرباز کت قرمز است که پس از سه سال جنگیدن در جنگ استقلال آمریکا برمی گردد تا بفهمد که دنیا بدون او رفته است. این سریال در طول سال ها پولارک را دنبال می کند که او ازدواج می کند، فرزندانش را بزرگ می کند و به جنگ می رود.

چرا این یک تصویر دقیق از PTSD است؟

فرانسوی ها بهترین دوست پولدارک، دکتر دوایت اینس را اسیر جنگی گرفتند. پس از نجات او، علائم PTSD، تجربه فلاش بک، پریدن به بیرون و احساس گناه در بازماندگان شروع شد. این نمایش همچنین چگونگی پیشرفت او را پس از صحبت با دوستان و همسرش در مورد تجربیات و مبارزات خود نشان می دهد.

بینش و یادداشت های بالینی

در حالی که PTSD یا تروما در دهه ۱۷۰۰ شناخته نشده بود، علائم آن مانند یونان باستان، همانطور که توسط سقراط و ارسطو توصیف شده بود، مورد بحث قرار گرفت. این علامت فراتر از رایج ترین علائمی است که در مورد آنها بحث شده است تا تأثیر آن را بر روابط، هویت شخصی و امید به آینده شخص نشان دهد. همچنین نشان می دهد که حمایت و درک دوستان و خانواده در هنگام بهبودی از تجربیات آسیب زای زندگی چقدر مهم است.

۶. مرد آهنی ۳ (تونی استارک)

توصیه شده توسط رندی ویترز، LCMHC، یک درمانگر مجاز در کارولینای شمالی، و مدیر مسئول بلاانت تراپی، وبلاگی درباره سلامت روان.

خلاصه

قهرمان میلیاردر تونی استارک پس از نجات جهان از اضطراب، حملات پانیک و بی خوابی رنج می برد و باید یک بار دیگر لباس مرد آهنی را بپوشد تا با یک تروریست مرموز به نام ماندارین مقابله کند.

چرا این یک تصویر دقیق از PTSD است؟

تونی استارک بسیاری از علائم کلاسیک PTSD را نشان می دهد. اینها عبارتند از اضطراب، خلق افسرده، هوشیاری بیش از حد، فلاش بک و اجتناب. مهمتر، مرد آهنی ۳ این نشان می دهد که چگونه هیچ کس، حتی یک میلیاردر نابغه پلی بوی، از تأثیرات تروما مصون نیست.

بینش و یادداشت های بالینی

متأسفانه، پیامدهای عاطفی، جسمی و رابطه‌ای برای تروما وجود دارد. مرد آهنی ۳ این به همه ما یادآوری می کند که حتی یک زره پیچیده نمی تواند ما را از وحشت خشونت، از دست دادن، و پشیمانی محافظت کند.

Iron Man 3- اختلال استرس پس از سانحه (PTSD). با احترام از یوتیوب.

سایر تصاویر دقیق از PTSD در فیلم

این یک لیست جامع نیست. اما اگر به فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی علاقه‌مند هستید که درمانگران فکر می‌کنند عملکرد خوبی در به تصویر کشیدن PTSD دارند، این تولیدات مکانی عالی برای شروع هستند.

در اینجا موارد دیگری وجود دارد که من توصیه می کنم:

 • اولین خون (۱۹۸۲)
 • تک تیرانداز آمریکایی (۲۰۱۴)
 • شکارچی گوزن (۱۹۷۸)
 • مزایای Being a Wallpaper (2012)
 • متولد چهارم ژوئیه (۱۹۸۹)
 • فیشر کینگ (۱۹۹۱)
 • نردبان یعقوب (۱۹۹۰)
 • نجات سرباز رایان (۱۹۹۸)
 • رودخانه عرفانی (۲۰۰۳)

چه فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی دیگری تصویری دقیق از PTSD دارند؟ لطفا پیشنهادات خود را به عنوان نظر در زیر بنویسید.

بزرگترین خدمات پزشکی در جهان. ۱۰۰% آنلاین

از بزرگترین شبکه درمانگران دارای مجوز، گواهی و با تجربه در جهان بهره مند شوید که می توانند در مورد طیف وسیعی از مسائل از جمله افسردگی، اضطراب، روابط، تروما، اندوه و موارد دیگر به شما کمک کنند. امروز به BetterHelp بپیوندید. امروز ۱۰% پس انداز کنید!

منابع

اگر این پست را دوست داشتید به من اطلاع دهید. بازخورد شما مهم است!

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر