۸ نکته که باید در مورد اندومتریوز بدانید


با برگزاری هفته آندومتریوز در آغاز ماه مارس، جنا فارمر به وضعیت دردناک زنان که یک زن از هر ۱۰ زن را مبتلا می‌کند، توجه می‌کند، اما تشخیص آن تا هفت سال و نیم طول می‌کشد.

تصور می‌شود که اندومتریوز ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما هنوز چیزهای زیادی در مورد این بیماری نمی‌دانیم. این بسیار بیشتر از درد خفیف پریود است. علائم آن – که شامل دردی است که فعالیت های عادی را متوقف می کند، درد در حین رابطه جنسی و احساس بیماری – می تواند ناتوان کننده باشد و در صورت عدم درمان، این وضعیت به طور بالقوه بر باروری تأثیر می گذارد. بیایید نگاهی به هر چیزی که باید در مورد آندومتریوز بدانید بیاندازیم.

۱. علائم روده شایع است

اندومتریوز فقط به علائم زنان محدود نمی شود، مشکلات روده نیز ممکن است رخ دهد. حدود ۵ تا ۱۲ درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز به روده نیز گسترش یافته و باعث علائمی مانند اسهال، یبوست و در موارد نادر انسداد روده می شود.

اغلب اوقات، اندومتریوز می‌تواند خارج از رحم گسترش یابد و روده را تحت تأثیر قرار دهد، با برخی چسبندگی‌ها در روده که باعث ایجاد چالش در انتقال غذا از طریق روده می‌شود. این را می توان از طریق استراتژی های رژیم غذایی اصلاح فیبر مدیریت کرد.

واقعیت این است که افراد مبتلا به آندومتریوز به احتمال زیاد به سایر مشکلات روده نیز مبتلا هستند. یک مطالعه روی ۳۷۰۰۰ زن مبتلا به اندومتریوز، که در مجله منتشر شد روده، دریافتند که احتمال بیشتری برای ابتلا به IBD دارند.

۲. رژیم غذایی نمی تواند اندومتریوز را درمان کند

هر چه خوانده اید، هیچ رژیمی وجود ندارد که بتواند آندومتریوز را «تعیب» کند. با این حال، آنچه می خورید ممکن است به علائم کمک کند، با برخی شواهد از مفید بودن امگا ۳ با زنجیره بلند – احتمالاً به دلیل خواص ضد التهابی آنها.

سوفی مدلین می‌افزاید: «با توجه به ماهیت التهابی مزمن اندومتریوز، می‌توانیم فرض کنیم که تغییرات رژیم غذایی که به کنترل التهاب نیز کمک می‌کند، ممکن است در درازمدت از مدیریت آندومتریوز حمایت کند.»

برای کسانی که با مشکلات روده سر و کار دارند، کار با یک متخصص تغذیه برای بررسی نقش چیزهایی مانند فیبر در رژیم غذایی نیز می تواند مفید باشد.

۳. برای تشخیص ممکن است سفرهای زیادی به پزشک انجام شود

به طور متوسط، ممکن است زنان ۱۰ بار به پزشک عمومی خود مراجعه کنند و ۷ سال و نیم طول می کشد تا تشخیص آندومتریوز در آنها انجام شود. تحقیقات اخیر منتشر شده در آموزش و مشاوره بیمار دریافتند که این بی اعتباری توسط متخصصان پزشکی می تواند منجر به آندومتریوز شود که عزت نفس کمتری داشته باشند و شانس ابتلا به افسردگی را افزایش دهند، به همین دلیل است که برای پزشکان گوش دادن و جدی گرفتن مسائل پریود بسیار مهم است.

«من می‌توانم بگویم که یافته‌های این کار برای بسیاری از افراد مبتلا به آندومتریوز شگفت‌انگیز نیست، اگرچه من معتقدم که به اعتبار تجربیات تشخیصی بسیاری از بیماران کمک می‌کند، که امیدوارم خودش درمانی باشد». در دانشگاه راتگرز، که این تحقیق را رهبری کرد. اما چرا اینقدر طول می کشد؟

در برخی موارد، تشخیص آندومتریوز بین ۶ تا ۱۰ سال طول می‌کشد، زیرا علائم به‌عنوان دردهای بد قاعدگی نادیده گرفته می‌شوند، و شاید برخی از پزشکان عمومی به اشتباه تشخیص دهند یا برای معاینه لگن فشار نیاورند. دکتر جوزپه آراگونا، پزشک عمومی و پزشک آنلاین توضیح می‌دهد که این به ویژه در مورد زنان جوان‌تر صادق است prescriptiondoctor.com

۴. همیشه ژنتیکی نیست، اما می تواند در خانواده ها ایجاد شود.

گزارش ها حاکی از آن است که اگر فردی در خانواده شما آندومتریوز داشته باشد، احتمال ابتلای شما به آن تا هفت برابر بیشتر است. با این حال، داشتن اندومتریوز همیشه به معنای پیوند خانوادگی نیست، یا اینکه در آینده آن را به فرزندان خود منتقل خواهید کرد.

دکتر جوزپه توضیح می‌دهد: «اگرچه تئوری‌های متعددی در مورد هورمون‌ها، ژنتیک و نحوه قاعدگی زنان وجود دارد، اما هیچ دلیل مشخصی وجود ندارد. “در حالی که این بیماری معمولاً در خانواده ها ایجاد می شود، به طور انحصاری اثبات نشده است، و به احتمال زیاد ترکیبی از چندین عنصر باعث ایجاد این بیماری می شود.”

۵. اندومتریوز با سلامت روان شما مرتبط است

در حالی که ما اغلب علائم فیزیکی اندومتریوز را مورد بحث قرار می دهیم، مهم است که به یاد داشته باشیم سلامت روان نیز می تواند تحت تاثیر قرار گیرد. تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به اندومتریوز دو برابر بیشتر احتمال دارد افسردگی را تجربه کنند و موارد بالاتر با شدت درد زنان مرتبط است. این درد خود می تواند ناتوان کننده باشد و بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد. اگر احساس می‌کنید برای سلامت روان خود به حمایت نیاز دارید، مهم است که با پزشک عمومی خود صحبت کنید، و همچنین می‌توانید به موسسه خیریه اندومتریوز انگلستان که یک شبکه پشتیبانی برای کسانی که با این بیماری زندگی می‌کنند راه‌اندازی می‌کند، مراجعه کنید.

۶. قرص ممکن است بتواند کمک کند

در حالی که هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد، و مطالعات نشان می‌دهد که حدود ۶۰ درصد از زنان جراحی‌های مکرر را انجام می‌دهند، قرص‌های ضد بارداری می‌توانند فوایدی داشته باشند. به گفته NICE، بیشتر زنان با مصرف اینها آرامش پیدا می کنند، اما ممکن است زمان ببرد تا آنها اثر کنند و قرصی را پیدا کنند که مناسب شما و بدن شما باشد.

“داروهای ضد بارداری ترکیبی هورمونی، پوشش رحم را نازک می کند، از تخمک گذاری جلوگیری می کند، قاعدگی را سبک یا حتی متوقف می کند. دکتر فرن یارلت از سایت مقایسه ضد بارداری The Low Down توضیح می دهد که این بدان معناست که رسوبات آندومتر بدون تحریک هورمونی چرخه قاعدگی کوچکتر می شود. “مصرف قرص ترکیبی به روش مداوم می‌تواند با به حداقل رساندن تعداد خونریزی‌های شما در سال، بیشترین تسکین علائم را داشته باشد. این مزایا اغلب منجر به بهبود علائم می شود و می تواند با کاهش التهاب و بافت اسکار از باروری شما محافظت کند.

۷. لازم نیست گلوتن را کنار بگذارید

یک توصیه رایج تغذیه برای مقابله با آندومتریوز، ترک گلوتن است، اما شانون وسترن، متخصص تغذیه می‌گوید که این رویکرد لزوما برای همه نیست.

شانون توضیح می‌دهد: «هیچ مدرکی مبنی بر اینکه همه افراد مبتلا به آندومتریوز نیاز به اجتناب از گلوتن دارند، وجود ندارد. در افراد مبتلا به آندو، میزان بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن غیر سلیاک نسبت به جمعیت غیر آندو بیشتر است (دلایل این امر در حال حاضر ناشناخته است)، بنابراین اگر آندومتریوز دارید، می‌توانید آزمایش شوید. برای بیماری سلیاک که آن را رد کند.

نکته کلیدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر بیماری سلیاک ندارید، دلیلی وجود ندارد که مصرف بدون گلوتن به علائم آندومتریوز کمک کند.

۸. خستگی شایع است

یکی دیگر از علائم شایع اندومتریوز خستگی است که اغلب به دلیل پریودهای سنگین ایجاد می شود. مطالعه منتشر شده در تولید مثل انسان دریافتند که در مقایسه با افرادی که دچار آندومتریوز نیستند، دو برابر بیشتر از افراد مبتلا به آندومتریوز خستگی را تجربه می کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که مشکلات خواب در هنگام زندگی با اندومتریوز بیشتر محتمل است.

این مطالعه همچنین نشان داد زنان مبتلا به اندومتریوز هفت برابر بیشتر در معرض بی خوابی هستند، در حالی که سایر تحقیقات نشان داده است که کیفیت خواب نیز ضعیف تر است. برنامه ریزی برنامه ریزی برای اطمینان از خواب کافی می تواند ارزش امتحان کردن را داشته باشد و همچنین از غذاهای غنی از منیزیم استفاده کنید.

شانون توضیح می‌دهد: «غذاهای غنی از منیزیم مانند سبزیجات برگ‌دار، موز، آجیل، و غلات سبوس‌دار (نان، برنج، کینوا و غیره) می‌توانند قبل از پریود برای کاهش خستگی و درد قبل یا در طول دوره مفید باشند.

زندگی با اندومتریوز ممکن است دشوار باشد، و به همین دلیل است که افزایش آگاهی از زندگی با این بیماری بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص آندومتریوز، و همچنین حمایت از زندگی با این بیماری، مراجعه کنید
endometriosis-uk.org


سوفی مدلین یک متخصص تغذیه، مدیر رژیم درمانی شهر و رئیس انجمن رژیم غذایی بریتانیا در لندن است.

شانون وسترن یک متخصص تغذیه متخصص در اختلالات تغذیه و سلامت زنان است.

برای حمایت بیشتر و اطلاعات مربوط به اندومتریوز و یافتن یک متخصص تغذیه که بتواند کمک کند، به منبع تغذیه متخصص تغذیه مراجعه کنید.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر